Tel.: +421 908 567 165    E-mail: info@mountainia.sk   |  Slovensky    English

 

 

Ako sa pripraviť na Matterhorn 4.478 m

Matterhorn je nezameniteľná ikona týčiaca sa nad mestečkom Zermatt v kantóne Wallis (Valais) vo Švajčiarsku. Cez jeho vrcholový hrebeň ide hranica medzi Švajčiarskom a Talianskom. Má dva nenápadné vrcholy. Švajčiarsky vrchol so sochou Sv. Bernarda a na Talianskom vrchole sa nachádza kríž. Prvý výstup na jeho vrchol uskutočnil Edward Whymper 14. júla 1865. Tým sa skončila zlatá éra alpinizmu a všetky významné vrcholy v Alpách boli dobyté.

Výstup

Najbežnejšia výstupová trasa vedie zo švajčiarskej strany hrebeňom Hörnligrad z chaty Hörnlihütte na jeho úpätí. Výstupová trasa s prevýšením 1200 m je orientačne veľmi náročná a vyžaduje skúsenosti v lezení veľkých alpských stien. Na viacerých miestach trasy je možné nájsť istenia a stopy hľadania cesty v rozličných nesprávnych smeroch, v podobe zanechaných starých istení a fixov. Cca. v polovici výstupovej trasy sa nachádza núdzová bivakovacia búda Solvay. Búda slúži len ako úkryt v prípade núdze. Nad Solvay začína byť hrebeň veľmi strmý a exponovaný. Na viacerých miestach sa nachádzajú fixné laná uľahčujúce postup. Najmä spodná časť steny je veľmi náročná na orientáciu. Stena je veľmi rozložitá a treba dobre poznať správny smer v každom mieste. Existuje viacero knižných sprievodcov opisujúcich výstup s nákresom cesty. Avšak nákres treba vedieť správne čítať a preniesť ho do reality.

Výstup začína skoro ráno z chaty Hörnlihütte 3.260 m. Chatár vždy určuje čas odchodu a poradie vodcov s klientami, miestni vodcovia z Zermattu majú vždy prednosť. Štartuje sa okolo 04:00 hod pred svitaním. Prvá tretina výstupu prebieha pri čelovkách. Pokiaľ je počasie a aj podmienky dobré, na vrchol Matterhornu sa vydáva 20 až 25 tímov. Niekedy je možné sledovať výstup z dola ako vláčik svietiacich čeloviek postupujúcich nahor.

Príprava

Budeme sa sústrediť len na potrebné znalosti a schopnosti pre výstup na vrchol Matterhornu s horským vodcom UIAGM. Výstup na jeho vrchol je možný len v počte jeden klient na jedného vodcu. Iné počty nie sú dovolené a v prípade porušenia by mohli byť predmetom vyšetrovania a sankcií.

Pred samotným plánovaním výstupu je potrebné, aby klient absolvoval s horským vodcom niekoľko prípravných túr. Ideálne by mali túry prebehnúť vo Vysokých Tatrách v dostatočnom predstihu aby, mohol vodca posúdiť, či má klient schopnosti na výstup na Matterhorn.

Čo nemusíte vedieť

Na úvod dobrá správa o tom, čo všetko nemusíte vedieť a riešiť.

Horský vodca sa o celú organizáciu pobytu postará. Nemusíte zháňať ubytovanie a rezervovať chaty, nemusíte mať znalosti o lokálnych pomeroch, cenách lanoviek, parkovaní a podobne. Kompletný program s detailami vám bude zaslaný pred samotným výstupom.

Nemusíte mať žiadne knihy, sprievodcov a nákresy výstupových trás. Nemusíte sa vedieť orientovať v teréne a vedieť čítať predpovede počasia. Nemusíte vedieť robiť náročné rozhodnutia v teréne, alebo plánovať ďalší postup.

Nemusíte vedieť žiadne horolezecké techniky, uzly a prácu s lanom. Všetko vám vodca ukáže a vysvetlí vopred.

A na záver, nemusíte vedieť kde majú dobrú kávu, kvalitnú reštauráciu alebo miestne potraviny. Vodca je tam pre vás a okrem vedenia počas náročného horolezeckého výstupu vám rád pomôže s každým problémom.

Prípravné túry a potrebné schopnosti

Ideálne prípravné túry sú dlhé tatranské túry zahŕňajúce pohyb po skale, ľade a snehu. Je potrebné, aby klient dokázal liezť v mačkách po čistej skale rýchlo a plynule, bez zakopávania a prílišného rozmýšľania o každom pohybe. Plynulý pohyb je potrebný ako na exponovaných hrebeňoch, tak aj v hladkých platniach.

Pri výstupe na Matterhorn bude však prevažovať pohyb po čistej skale. Klient musí mať schopnosti liezť plynule po čistej skale v obtiažnosti 2 až 4 stupnice UIAA. Pritom bude mať na nohách vysoké horolezecké topánky.

Niektoré úseky výstupu zahŕňajú lezenie po hrubých konopných fixných lanách, takmer v kolmom exponovanom teréne. Je vylúčené aby klient trpel strachom z výšky.

Klient musí vedieť manipulovať s horolezeckým materiálom podľa pokynov vodcu. Ide najmä o manipuláciu s lanom a karabínami. Vodca počas výstupu umiestňuje karabíny s lanom do postupových istení. Klient musí vedieť vyberať tieto karabíny a na požiadanie ich dať vodcovi do rúk. Nesmie dôjsť k žiadnemu padnutiu karabíny do doliny.

Schopnosti v lezení dohora sme si opísali, avšak nemenej dôležitou schopnosťou je zostup dole čelom do doliny. Ide teda o to, aby klient ktorý je pri zostupe vpredu pred vodcom dokázal zliezať skalné a snehové úseky v mačkách aj bez nich otočený tvárou dolu do doliny. Čelom ku skale sa otáča len v ťažkých úsekoch na pokyn vodcu.

Všetky tieto schopnosti musí byť klient schopný udržať po celú dobu výstupu a to teda zruba 10 až 12 hodín.

Kondícia

Pre výstup na Matterhorn sa vyžaduje veľmi dobrá kondícia. Klient musí byť schopný vydržať hodiny vo výkone s malým prísunom jedla a pitia. Je nevyhnutné, aby sa klient sám kondične pripravoval na výstup. Vhodné sú dlhé vysokohorské túry s veľkým prevýšením. Horský bicykel a jazda v teréne. Ideáne sú dlhé horské feratty (zaistené cesty), kde klient môže natrénovať aj pohyb po skale. Tréning by mal trvať niekoľko mesiacov pred výstupom.

V prípade nedostatočnej kondície vie vodca odporučiť tréning ako prípravu na výstup. Priebežne vie vodca sledovať progres na prípravných túrach a systematicky pripravovať klienta na výstup.

Aklimatizácia

Matterhorn je nadmorskej výške kde je pred výstupom potrebná aklimatizácia. Aklimatizácia sa nedá natrénovať a musí vždy správne prebehnúť pred každým výstupom. Telo si musí zvyknúť na výšku a menej kyslíka. Preto pred samotným výstupom robíme aklimatizačné túry v okolí Matterhornu, kde si overíme pripravenosť a aklimatizujeme sa na výstup.

Zdravotný stav

Klient musí mať veľmi dobrý zdravotný stav. Musí mať pohybový aparát v 100% stave bez zranení kĺbov, kostí a šliach. Nesmie mať žiadnu srdcovocievnu diagnózu, cukrovku prípadne inú vážnu chorobu. Je mimoriadne dôležité, aby vždy klient komunikoval svoj zdravotný stav so svojim vodcom vopred.

Výstroj

Povinná výstroj zahŕňa všetky vyobrazené veci. Vodca vždy vopred odporučí výstroj podľa aktuálnych podmienok.

* Veci označené hviezdičkou nie sú povinné a môžu byť zapožičané v cene výstupu.

Ľahká páperová bunda

Technická horolezecká obuv

Technické horolezecké mačky*

Technický cepín*

Hardshell komplet

Horolezecká prilba*

Čelovka

Lyžiarske okuliare

Slnečné okuliare kategórie 4

Sedací úväz*

Horolezecký batoh s možnosťou upnutia cepínov

Softshell bunda

Termoprádlo

Hrubé a tenké celé rukavice

Čiapka

Šatka na prekrytie úst a nosa

Termoska alebo fľaša 1l

Energetické alebo proteínové tyčinky

Lekárnička

Magnézium alebo soľ proti kŕčom

Poistenie (James, Alpenverein, Union)

Hygienická vložka do spacáku

 
 

Objednať výstup