Skialpovo- lavínový kurz Dynafit

 

Kurzy skialpinizmu s Mountainiou a Dynafitom

Pohyb v horách pomáha telu, povznáša dušu. Čerstvý vzduch, úchvatné výhľady ale aj pot, zrýchlený dych a únava. To patrí neodmysliteľne k sebe. Platí to aj v zime, aj keď vtedy je pohyb na snehu ešte o niečo ťažší. Tu ale prichádzajú na pomoc lyže. Ak ste dobrý lyžiar a máte radi hory, určite tieto dve krásne veci spojte a vydajte sa v zime na lyžiach do ozajstných hôr.

Ako na to

Experti na skialpinizmus - horskí vodcovia z Mountainia, v spolupráci s výrobcom skialpového vybavenia DYNAFIT, pre vás pripravili kurz skialpinizmu a lavínovej problematiky. Na kurze sa dozviete čo potrebujete mať, čo potrebujete vedieť a všetko to vyskúšate v teréne. Našim cieľom je, aby ste si po absolvovaní kurzu začali dni v zasnežených horách naozaj užívať.

Na začiatok zopár základných ale podstatných informácií

V prvom rade sa potrebujete pre túto vec nadchnúť. V zime je v horách krásne, ale zároveň tam zvykne byť sneh a zima, slnko sa strieda s hmlou a tmou, vietor s mrazom. To sú veci ktoré pozitívne naladený jedinec prekoná ľahšie. Ale tie východy a západy slnka, mráz a  nádherný sneh stoja za to.

V druhom rade potrebujete vhodné vybavenie, čiže výstroj a výzbroj. Funkčné, teplé a nepremokavé oblečenie je samozrejmosťou. Helma, rukavice, čiapka a okuliare sú nevyhnutnosťou. Poďme ďalej k technickému vybaveniu.

Výzbroj, alias na čom sa budem pohybovať nie je úplne ľahká téma. Skúsim vám do toho vniesť aspoň trochu svetla.

Lyže

Základná poučka v skialpinizme znie „pre výstup čo najľahšie, pre jazdu čo najpríjemnejšie“. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že čím sú lyže užšie a ľahšie, tým lepšie sa na nich stúpa nahor a naopak, čím sú lyže širšie a ťažie, tým lepšie sa na nich ide dole. Pozor neplatí to globálne. Základná otázka pri výbere lyží znie: „čo je mojím hlavným cieľom s nimi robiť?“. Ľudí z kategórie "rýchlik" alebo RACE zahŕňa profi aj hobby závodníkov a tiež nepretekajúcich "gramistov" tzv. "kondičkárov". Týchto zaujíma, okrem ich vlastných tepov a nastúpaných kilometrov, hlavne váha lyže. Pri šírke lyže pod topánkou okolo 65 mm, váha 1 lyže cca 700g, dĺžka lyže pod bradu. Vo výstupe ani neviete, že ju máte na nohe, jazda nadol v ťažkom snehu alebo kruste rovná sa peklo. Dobrý lyžiar to samozrejme zvládne. Príkladom je lyža DYNAFIT DNA (pozn. šírka každej lyže sa odpredu dozadu mení, pre zjednodušenie sa budeme venovať len šírke lyže v strede pod topánkou, kde je najužšia).

Kategória TOUR sú takzvaní pohoďáci, ktorí sa nikam neponáhľajú. Ani hore ani dole. Chcú si celý deň jednoducho užiť. Lyže širšie a ťažšie, ale stále pohodlné na výstup aj zjazd. Šírka v strede okolo 80 – 90 mm, váha jednej lyže okolo 1200g, dĺžka cca -10cm až 0cm svojej telesnej výšky. Príklad DYNAFIT TOUR 88, pri výstupe je váha ešte celkom príjemná, smerom nadol lyža v hlbšom snehu krásne pláva a nezanára sa do snehu.

Poslednou hlavnou kategóriou je tzv. FREERIDE. Po slovensky "jazda na bomby v neupravenom snehu", kde ide o to užiť si hlavne jazdu dole. Široké lyže a hlboký sneh sú základom, výstup je skôr nutné zlo a ak sú lyže naozaj ťažké tak peklo. Prípadne výstup na lyžiach úplne nahrádza vývoz lanovkou, skútrom alebo helikoptérou. Lyže sú široké v strede viac ako 100mm, do bezodného prímorského prašanu kľudne aj viac ako 120 mm, váha 1 lyže prekračuje 1,5 kg, u niektorých aj 2 kg, dĺžka 0 až + 10 cm výšky postavy. Príkladom ľahšieho modelu, s ktorým ste schopný aj čo to nastúpať je DYNAFIT BEAST 108.

Poznámka:
Na trhu sú aj modely lyží, prekrývajúce vyššie spomenuté kategórie. Majú univerzálnejšie využitie, ale v konkrétnej kategórii top službu neurobia.

Viazanie

Má dve základné funkcie.

Prvá funkcia je pevné spojenie topánky s lyžou, ktoré sa ale pri prekonaní kritickej záťaže (rozumej pád) musí uvolniť. Vypínacie sily sa na viazaní nastavujú a udávajú v jednotkách DIN rovnako ako je to u zjazdových viazaní.

Druhá funkcia je umožniť fixovať alebo uvoľnovať pätu podľa toho, ako sa užívateľ rozhodne (režimy WalkSKI). Doplnkové funkcia sú automatická brzda, ktorá má po vypnutí viazania lyžu na svahu zastaviť a podpätok, ktorý má za úlohu topánke kompenzovať sklon svahu ktorým šliapeme. Poďme stručne k modelom. V kategórii RACE (viazania bez bŕzd) je váha viazania DYNAFIT LOW TECH RACE105 210g pri zachovaní všetkých základných funkcií. Extrémom pre naozaj ostrých závodníkov je DYNAFIT P49 s váhou 90g.

V kategórii TOUR sú už viazania masívnejšie. Brzda môže ale aj nemusí byť súčasťou. Sú užívateľsky príjemné, s váhou od 600g do 1100g s vypínacou silou do 10 DIN. Príkladom je DYNAFIT ST Radical, legendou je DYNAFIT TourLite – prvé pinové viazanie, ktoré spolu s topánkou Tour Lite s insertmi v špičke zmenili v 90-rokoch celý skitouringový svet.

Kategória FREE potrebuje viazania ešte o niečo masívnejšie. Je to kvôli väčším rýchlostiam v jazde a tým pádom aj väčším silám pôsobiacim na lyžu, viazanie a topánku. Príkladom je DYNAFIT ST ROTATION s váhou 1250g a vypínacou silou do 12 DIN. U viazaní s brzdami je dôležité vedieť, na akú širokú lyžu budú montované. Logicky viazanie s brzdou širokou 80 mm na 108 mm širokú lyžu jednoducho nenamontujete. A montáž viazania dôrazne odporúčame zveriť do rúk odborníkom, rozumej značkovým skiservisom.

Skialpinistické topánky

Základným rozdielom oproti zjazdovým lyžiarkam je tu schopnosť odomknúť a uzamknúť komín, čiže ohyb lyžiarky v členku. Otvorený komín uľahčuje výstup, uzamknutý naopak zostup teda jazdu dolu. Opäť platí "čím ľahšie topánky tým ľahší výstup, čím ťažšie /tvrdšie/ topánky tým lepšia jazda". Rýchliky používajú 800 g topánku DYNAFIT PDG, pohodári z kategórie TOUR 1500g DYNAFIT HOJI a voľnomyšlienkári z kategórie FREE 1600-gramovú DYANFIT HOJI FREE.

Ako u lyží tak aj u topánok sa kategórie rôznymi modelmi prelínajú a tak je možné vyskladať si aj pološpeciálne vybavenie typ FREETOUR a podobne. Topánky je pri kúpe nevyhnuté osobne skúšať. Pocity po obutí odporučenej topánky ktorú vám doviezol kuriér môžu byť fatálne.

Paličky

Hlavné funkcie paličiek sú zvyšovať stabilitu, udržiavať rytmus a tempo, pri stúpacích otočkách výrazne zabraňujú pádu. Vyzerajú podobne ako tie pre zjazdové lyžovanie, ale mali by byť teleskopické, čiže umožňujúce ich predĺženie pri výstupe a skrátenie pri jazde nadol. Keďže ich dvíhame pri ceste nahor, váha by nemala ísť na úkor ich pevnosti. Snehové taniere alias krúžky by mali byť podstatne väčšie ako u tých zjazdových. Pútka na zápästia, hlavne kôli záchrane v lavíne, neodporúčame používať. Univerzálnym dvojdielnym modelom v ponuke DYNAFITu je palička VARIO 2 POLE.

Stúpacie pásy

To je už tiež celkom náročná veda. Pôvodne pásy používané severskými národmi boli vyrábané z jemnej chlpatej kože tuleňa. Dnes sú to buď kozie alebo syntetické chlpy rôznej dĺžky a vlastností. Ich dve základné vlastnosti ale zostávajú. Chlpy na spodnej strane výrazne uľahčujú výstup a zabránia preklzovaniu lyže pri šliapaní do kopca. Lepidlo na ich vrchnej strane ich fixuje na sklznici pri šliapaní a umožní rýchle odstránenie pred jazdou dole. Lepidlo je samozrejme použiteľné opakovane. Geniálne a jednoduché. Uchytené sú na lyžu jednak spomenutým špeciálnym lepidlom a jednak pomocou háčikov a hrazdičiek na špičke a päte lyže. Rolls-Roysom a Ferrarim zároveň je medzi pásmi značka POMOCA, ktorá s výrobou pásov začala už v r. 1930. Dnes už vývoj riadne pokročil. Určenie správnej kategórie použitia uľahčujú u tejto značky konkrétne farby pásov, za ktorými je opäť mnoho premenných ako hmotnosť na cm2, sila gripu čiže ako silno držia na snehu, koľko energie je potrebné na prekonanie ich odporu a podobne. Stačí keď si zapamätáte farby – ružová RACE, žltá a zelená TOUR alebo v POMOCE nazývaná CLIMB a oranžová FREE. Poznámka: Tlak je pomer sily pôsobiacej kolmo na danú plochu. Väčšia plocha pásu na spodku lyže vytvorí väčšie trenie. Preto odporúčame orezať presný tvar pásu na konkrétny tvar lyže. V strmých úsekoch to rozhodne oceníte.

Sme oblečení. Samozrejme perfektne farebne zladení. Máme výstroj presne na aktivitu, ktorú hodláme prevádzať, do kopca vládzeme, lyžovať nadol vieme. Takže môžeme okamžite vyraziť na plný plyn do doliny. Nie! Nie? Prečo?

Pretože

Horské športy, ako sa dočítate aj na visačkách a návodoch k veciam, sú potenciálne nebezpečné. A tie zimné obzvlášť. Pretože okrem bežných problémov a komplikácií, ktoré môžete mať aj na zjazdovkách alebo na kopci za dedinou, tu číhajú oveľa väčšie nástrahy. Premenlivé počasie, veľmi nízke teploty, strmý terén, komplikovanejšia orientácia a navigácia a hlavne sneh. Ten, ktorý vám padá za krk a do rukavíc alebo pichá do tváre a očí. Je to ten istý sneh ktorý leží na svahoch všade okolo vás. Sneh, v ktorom chcete a túžite lyžovať. Ale zároveň sneh, ktorý sa za istých podmienok zosúva, uvoľňuje v podobe lavín. V zime lavíny predstavujú najväčšie riziko ohrozenia zdravia a života ľudí v horách.

Pri pohybe v zime v horách je preto nevyhnuté poznať lavínovú problematiku. Je nutné vedieť čítať lavínové predpovede, analyzovať terén a lavínovú situáciu v ňom, orientovať sa v meteorológii, neustále nosiť a vedieť správne používať lavínové vybavenie a vedieť zorganizovať účinnú záchranu tzv. kamarátsku pomoc, ak dôjde k lavínovej nehode. To všetko sa môžete dozvedieť, vyskúšať a naučiť sa na našich skialpovo-lavínových kurzoch organizovaných horskými vodcami UIAGM. Naostro a priamo v horských terénoch Vysokých, Západných a Nízkych Tatier ako aj v Malej Fatre. Stačí si vybrať termín a prihlásiť sa.

Prídite na kurz s Dynafitom, kde si celú výstroj môžete výskúšať počas trvania kurzu zadarmo.

Nezabúdajte, že šťastie praje pripraveným!

Darujte zážitok

Skialpovo - lavínový kurz
Vysoké Tatry Haute Route
Freeride - lavínový kurz