Ostrva

 

Lezenie na Ostrve

Ostrva (1984m) je nevýrazný tatranský vrchol tvoriaci široký záver juhozápadného hrebeňa Končistej. Turisticky ľahko dostupný vďaka jej plochému hrebeňu a hlavne tatranskej magistrále, ktorá sa tam serpentínami šplhá od Popradského plesa. Z hrebeňa sa naskytá krásny výhľad do Mengusovskej a Zlomiskovej doliny, na majestátnu skupinu Vysokej a tiež na juh na podtatranskú kotlinu a Nízke Tatry.

Prečo ju tu vlastne spomínam? Lebo má západnú stenu, divokú a strmú zvanú Galéria Ostrvy. Lebo tá stena má na tatranské pomery mimoriadne kvalitnú žulu. Lebo je tam mimoriadne vysoká koncentrácia lezeckých ciest všetkých obtiažností. Lebo pod stenu je krátky a ľahký prístup. Lebo je tam krásne. Poďme tam teda nazrieť.

Už nástup cez Limbový háj a Symbolický cintorín je zážitkom. Kovové Tabuľky s menami obetí hôr pripomenú hlavné motto tohoto pietneho miesta "Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu". Nezabúdajme. Ešte chytiť bronzový nos Klimka Bachledu pre šťastie, legendárneho tatranského "przewodnika a ratownika" a môžme sa ponoriť do kosodreviny, ktorou sa vinie úzky chodníček až pod stenu.

Sme tam. Pod majestátnou západnou stenou Ostrvy. Stena má 2 poschodia preťaté vodorovne trávnato-kosodrevinovou policou umožňujúcou zostup alebo nástup do príslušného poschodia a vertikálne sústavou stien a žlabov, v ktorých sa vyznať nie je úplne jednoduché. Výber cesty nahor závisí len od lezeckých schopností a tiež preferencií lezenia po vlastnom alebo fixnom istení prípadne uprednostnenia špáry pred platňou alebo komína pred previsom. Na výber tu máme viac ako 60 ciest. Väčšinou vo vyšších stupňoch obtiažnosti ale nájdu sa aj úplné pohodičky - na rozlez, na tréning, na prvý kontakt s ozajstnou tatranskou stenou a poctivou žulou. Prvé poschodie má zhruba 120 metrov. Športovci a drtiči čísiel vystrojení naľahko sa v posledných zlaňákoch otáčajú a smerujú nadol, pohodári a romantici s batôžkami stúpajú vyššie k horným poschodiami kde stále pribúdajú nové lezecké cesty.

Najväčšia romantika a atrakcia zároveň sa nám ale postaví do cesty v žľabe nad Poľským komínom. Je to slávna Ihla v Ostrve, na vrchole ktorej zažijete pocity Bohov alebo skôr skalných orlov. Terén je tam vedie strmý až veľmi strmý takže lano určite pod Ihlou vybalíme a naviažeme sa naň. Veď život je tak krásny. A na vrchole ihly možno ešte o niečo krajší. Okorenený silným zážitkom z lezenia a pohľadom nadol. Z Ihly zostupujeme na druhú stranu zlanením. Další zážitok. 30 metrov vzduchom, ale bezpečne, z lesklých nerezových kruhov v zlaňáku. Zážitkom bude aj následný výstup stenou oproti opäť lezeckým terénom. 2 lanové dĺžky až na samotný hrebeň, kde už lezecké ťažkosti končia. Napätie opadne a ostane len skvelý pocit z prekonania steny, skaly a hlavne samého seba. A najmä nezabudnuteľný pohľad odtiaľ na trochu odlišný svet tam dole .